Hegedű tanszak
Vonós tanszak  Active Image

Egy varázslatos hangszer

"...Néhány szót kívánok szólni egy hangszerről, melynél szebbet eddig emberi kéz nem alkotott, amelynek kezelése azonban minden másnál kényesebb és kiszámíthatatlanabb. Talán éppen ez a rendkívüli tulajdonság az, ami a hegedű varázsát még jobban megnöveli..."

- így írt Yehudi Menuhin, korunk egyik legnagyobb hegedűművésze.

A hegedű a legkedveltebb hangszerek közé tartozik; hangjának szépsége, érzelmi kifejezőkészségének rendkívül széles skálája révén nagyszerű szólóhangszer. Nem kevésbé fontos azonban zenekarban, kamarazenében játszott szerepe sem.

A kisgyerek, aki először jön hozzánk felvételizni, arra a kérdésre, hogy miért ezt a hangszert választotta, rendszerint azt feleli csillogó szemmel: "mert olyan szép a hangja". Valóban, a hegedű dallamhangszer és a gyermek énekhangja közel áll a hegedű hangmagasságához. Máris megfogalmazhatjuk tanári munkánk, egész életünk célját: úgy kell növendékeinket bevezetni a hangszertanulás rejtelmeibe, hogy ne múljon el a csillogás szemükben, öröm legyen a hangszerrel való foglalkozás. Fontos, hogy egy óra se múljon el zenei élmény nélkül. Ez kezdetben a "Süss fel nap" elpengetése, később esetleg egy Vivaldi koncert tétel. Tehát nagyon fontos a sikerélmény, mint az élet minden területén. Ezért közösek a félévi, év végi beszámolók, amikor a különböző tanszakokon tanulók egymást meghallgatják. Karácsonyi, év végi tanszaki koncerteket tartunk, segítjük növendékeinket az iskolai rendezvényeken való szereplésben. Haladó hagyomány, hogy évente 2 alkalommal "Vonós Gála" koncertet szervezünk, azzal a céllal, hogy minél több kis hegedűs lépjen fel a "világot jelento deszkákra", azaz a pódiumra.

Szerepelnek növendékeink kerületi, fővárosi rendezvényeken, országos versenyeken, büszkén mondhatjuk, hogy mindenhol megállják helyüket. Az arra érdemes növendékeket zenei pályára irányítjuk, felvételiztetjük a Szakiskolába. Itt említeném meg dr. Henz Ilona és Baranyai Valéria nevét, kik régen tanáraink voltak és számos művész, zenész, tanár nőtt fel szárnyaik alatt. Ezt a "hagyományt" visszük tovább: sok régi növendékünk tanul közép- és felsofokon, zenekari muzsikus, kamarazenész, tanár van köztük. A kerületben jelenleg is 2 volt növendékünk tanít.

Az évek során kialakultak az együttesek, a zenekarok. Jelenleg 3 egymásra épülő vonószenekara van iskolánknak; a kicsik már 1-2 év tanulás után beülhetnek a kis zenekarba. Évente zenei szaktáborokat szervezünk, ahol a nyaralás mellett komoly szakmai munka folyik. Ezt a gyerekek szívesen végzik, sőt igénylik, mi pedig jótékony hatását a következő tanévben is érezzük. Barátságok, jó kis közösségek alakulnak ki, ezért növendékeink zöme a zeneiskolai tanulmányok után is jár zenekarba, kamatoztatja megszerzett tudását saját maga és mindenki örömére.

Jelenleg a zeneiskolában 8 hegedűtanár tanít, a növendéklétszám 130 fő. Úgy érezzük, hogy ezek a növendékek a zenével való foglakozás és munkánk hatására a környezetükből áradó káros hatások ellenére is értékes, becsületes emberekké válnak.

Bíró Zoltánné

A tanszak tanárai 2016/2017-ben